Digitalista.cz - užitečné rady pro všechny

Zpět na hlavní stránku


01

Antivirus - proč je důležitý

17.1.2021

Máte ve svém zařízení antivirus? Pokud ne, děláte velikou chybu...

Proč je důležité mít antivirus?

V dnešní době, kdy se vše digitalizuje, je používání počítačů, chytrých telefonů a tabletů je na denním pořádku. Přichází mnoho hrozeb v podobě malware, trojských koňů a další havěti s cílem poškodit Vám zařízení, připravit Vás o data nebo vysát bankovní konta.

Chránit svá zařízení je potřeba NONSTOP. Nemusíte shánět placené antiviry, ochrana na vysoké úrovni může být i zdarma.

Avast Antivirus - ochrání Váš počítač, tablet nebo telefon.

Použitím antiviru také zrychlíte své zařízení. Virus ho může zpomalovat svou aktivitou.

Jak se virům vyhnout...

Základním pravidlem je přemýšlet nad tím, na co se kliká a co se otevírá. Přišla Vám MMS od neznámého příjemce? Soubor nestahujte (neotevírejte) a hned zprávu smažte. To samé platí o přílohách v emailech od neznámých příjemců.

Co se týče emailu, jméno odesílatele nestačí. Vždy je důležité zkontrolovat i emailovou adresu. Zde chodí email se jménem Digitalista.cz s adresou digitalista@roku.cz - pokud bude adresa jiná, není to odesláno odsud.

Dalším pravidlem je podívat se na přílohy. Obrázek.exe není obrázek, ale program (nejspíše virus). Obrázek.jpg už obrázek bude... Stejně zde ale platí pravidlo, nejsem si jist odesílatelem, neotevírám.

Některé viry se schovávají pod falešným odkazem. Třeba na video, nebo jinou stránku. Většinou pochází riziko nakažení zařízení kliknutím na odkaz se zahraniční doménou (koukninatotobožívideo.com).

Zkušený uživatel není jistotou toho, že se virům či jiné havěti vyhne.

Doporučení

Pokud hledáte spolehlivý antivirus zdarma, český produkt Avast je dobrou volbou. Můžete s jeho pomocí ochránit nejen svůj počítač, ale také tablet a telefon. Verze zdarma je i velmi dobře ohodnocena (někdy i lepší, jak placené produkty). Kdo by chtěl ještě vyšší ochranu, může si za příjemnou cenu připlatit a získat tak další funkce jako je Firewall. Avast nabízí jednu licenci až pro 10 zařízení za dobrou cenu.


Zpět na hlavní stránku


Sdílejte prosím tento odkaz. Návod, jak sdílet odkaz, naleznete zde.

Digitalista.cz - užitečné rady pro všechny

Navštivte stránku: www.digitalista.cz