Digitalista.cz - užitečné rady pro všechny

Zpět na hlavní stránku


01

Nakupování online

24.1.2021

Jak se nenechat obrat...

Výhody i rizika

Nakupování přes internet má spousty výhod i nevýhod (zboží nevidíte a nemůžete si ho vyzkoušet). Také nese možná rizika v podobě podvodů. Nejčastěji se jedná o platby za zboží předem, nebo nákupy u neověřených nebo zahraničních prodejců.

Mezi velké výhody patří ušetření času (nemusíte běhat po obchodech široko daleko). Nákup je z pohodlí domova jakýkoliv den v jakoukoliv dobu. Prodejci nabízí lepší ceny a širší nabídky zboží.

Výběr zboží - cena

Při výběru zboží rozhoduje i cena. Mnoho obchodníků nabízí někdy i výhodnější cenu u stejného produktu než v obchodě, ve kterém vybíráte.

Proto je dobré, pokud se Vám něco zamlouvá a chcete si to koupit, využít vyhledávač nebo porovnávač cen. Mezi české porovnávače cen patří Zboží.cz a Heureka.cz. Nebo prostě stačí zadat název produktu do vyhledávače jako je Seznam nebo Google. Někdy jsou ceny rozdílné i o několik stovek (třeba díky akci).

Důležité je podívat se na stav zboží. Někdy může být sleva díky tomu, když už bylo zboží použito...

Výběr eshopu - recenze

Našli jste obchod, který Vám nic neříká, ale mají tam zajímavé zboží za zajímavé ceny? Vyhledejte si recenze. Pokud převažují negativní, nenakupujte tam. Nemusíte pak být s nákupem spokojeni.

Seriózní e-shop uvádí:
1. Veškeré údaje (jméno, IČO (DIČ), bankovní spojení, telefon, adresu, pracovní dobu), které jsou ověřitelné (v obchodním rejstříku)
2. Adresy, telefonní spojení do poboček, kde lze zboží i osobně převzít
3. Bezpečný nákup - eshop má www stránku s https a při placení kartou používá platební brány s 3D Secure.

Platba

Při výběru platby se ukazuje jako levnější varianta za zboží předem zaplatit. Pokud od prodejce nakupujete poprvé, zvolte raději dobírku. Bude to jistější.

Příjem zboží

Kontrolujete si balíček, když ho přebíráte? Pokud ne, tak začněte. Zboží v balíčku, který je pomačkaný nebo potrhaný, může být poškozené. V takovém případě je lepší balíček nepřebírat. Požádejte o protokol u dodavatele zásilky a kontaktujte prodejce.

Nákup / prodej přes inzerce a sociální sítě

Přes tyto možnosti dochází k největším podvodům (převážně přes sociální sítě). Jako nakupující si u neověřeného prodejce nechte zaslat věci na dobírku. Popř. proveďte platbu maximálně za poštovné. Stejně tak, jako jste v kůži prodávajícího. Zašlete něco na dobírku a kupující balík nepřevezme? Nechte si alespoň poslat na poštovné...

Zkuste prodej i nákup přes Aukro.cz - zde máte garanci jak při prodeji, tak při nakupování.


Sdílejte prosím tento odkaz. Návod, jak sdílet odkaz, naleznete zde.

Digitalista.cz - užitečné rady pro všechny

Navštivte stránku: www.digitalista.cz